2020-2021 Scholarship Recipients

We are delighted to share the College of Arts, Letters, and Sciences 2020-21 scholarship recipients with you. Please join us in acknowledging the accomplishments of these hard-working students!

College of Arts, Letters, and Sciences

Martha Sawrie Stephenson Scholarship

Shalin Kennedy
Madison Zaliski

Mexican Studies Scholarship

Mayra Orozco

Science and Math Leadership Scholarship

Kajal Desai
Tayler Gamble
Reanna Hamm
Alexis Harris
Loveleen Kaur
Mikiya McAdory

Steven L. Mourning Science Scholarship

Meghan Clark
Sarah Coffman
Thao Nguyen

William “Cory” Davis Family Endowed Scholarship

Nabeel Alwan

Applied Science Graduate Student Awards

Emilie Darrigues
Taiwo Famuyiwa
Dane Hudson
Amita Nakarmi
Daniel Nde
Sudha Shanmugam
Michael I. Ugbade
Bryan White


Department of Art and Design

Affirmative Risk Management Art and Design Endowed Scholarship

Cassandra Garner
Madeleine Robinson

Brad Cushman Endowed Visual Arts Scholarship

Willa Berry
Rémy Fields

Charles D. Massey Scholarship

Lauryn Alexander
Tatiana Correa

Cindy and Greg Feltus Endowed Visual Arts Scholarship

Khyron Jones
Tabitha Parker

Cindy Conger Endowed Award

Terry Julian

Department of Art and Design Endowed Scholarship

Anna Chambers
Sydney Davidson
Avery Grounds
Madison Heiderscheidt
Reed James
Grace Johnson
Julia McPeake
Kyla Tacker
Katelyn Ward
Gabriel Watson

Dr. Virginia Pitts Rembert Endowed Award

Clinton Thiel

Graves Family Endowed Visual Arts Scholarship

Lauren Fuller
Phillip Gatlin
John Hopkins
Ashlee Stanley

Jackye & Curtis Finch Endowed Visual Arts Scholarship

R. Austin Caruthers-Scott
Antonio Keyes

Jerry E. Arrowood Memorial Scholarship

Cassy Christ
John Hopkins

Joan R. Taylor Scholarship

Olyvia Bolen
Carley Brown
Anna Chambers
Madison Heiderscheidt
Saraswati Hillis-Ericksen
Savana Holland
Grace Johnson
Clara Mitchell
Morgan Morrow
John Pearson
LeAnne Roberson
Sealie Spann
Annika Wade
Gabriel Watson

Judith A. Wrappe Scholarship

Corbin Ballew
Olivia Blair
Justin Browning
Tatiana Correa
Lillian Davis
Phillip Gatlin
Madeline Hutson
Sydney Miller
Kai Tucker
Rebekah Wilson
Ruijie Zheng

Lewis & Debbie May Endowed Scholarship

Jonalyn Williams

Lori Grimes Memorial Scholarship

Lauryn Alexander
Mary Bowling
Owen Evans

M.J. Robbins Memorial Endowed Scholarship

Melanie Leill
Chloe Sebring

Mia Hall & David Clemons Endowed Visual Arts Scholarship

Lillian Davis
Marissa Davis

Nabholz Endowed Scholarship for Art and Design

Olyvia Bolen
Melanie Leill
Candace McJunkin
Clinton Thiel

Patricia and Mark Pollack Art and Design Endowed Scholarship

Concera Davis
Bailey Holley

Sandra Sell Endowed Visual Arts Scholarship

Jacquelyn Arnold
Corbin Ballew

Virginia Mitchell Bailey Visual Arts Scholarship

Sarah Lassiter
Mary-Melissa Miller
Mackenzie Nunnally
Yelena Petroukhina
Madison Seiter
Chassidy Siratt

Windgate Foundation Scholarship Fund

Andi Benbrook
Andrew Chun
Sydney Davidson
Concera Davis
Owen Evans
Ashi Franke
Cassandra Garner
Anna Goodman
Bailey Holley
Reed James
Caleb LeFevre
Kaiolahio Sooman-Stanton
Jonalyn Williams


Department of Biology

Clarence B. Sinclair Memorial Scholarship

Marion Richard

Environmental Health Science Outstanding Graduating Senior Award

Chandler Reppond

James H. Fribourgh Endowed Biology Scholarship

Tina Hesabizadeh
Patrick Taylor

John D. Rickett Outstanding Graduate Student Award

Sudha Shanmugam
Rebecca White

Martha Couch Givens Memorial Award

Hanson Menzies

Thomas Hogue Memorial Award

Meghan Clark
Kaitlin Simmons

Thomas and Debbie Lynch Biology Scholarship

Anabalen Rodriguez


Department of Chemistry

Darryl K. Reach Endowed Scholarship

Lauv Patel
Kajal Desai

Betty and Richard Hanson Endowed Scholarship

Chad Overturf

ACS-SA Book Scholarship

Tripti Shukla

Dr. Frank Lamar Setliff Endowed Scholarship

Nabeel Alwan

ACS-SA Book Scholarship

Anthony Aloi


Department of English

Alma K. Dougherty Award

Lindsey Carl

Cooper Promise Award

Marissa Gaston
Connie Lytle
Isabella Miller

Cooper Success Award

Sarah Carlat
Kayla Smith

Eleanor Orts Francis Scholarship

Alyia Goudeau
Remington Miller
Jaelan Nelson

Gladys K. Brown Award

Kathy Bates

Kathryn Ramsey Award

Harrison Hudson

Marilynn Keys Scholarship

Synthia Gray

Richard Stanley Cooper Award

Carrie Guimond

Roslyn Knutson Award

Myles Jolly

Ruth Lovett Booker Award

Cristie Armstrong
Lindsey Carl


Department of History

Booker Worthen Endowed Scholarship

Koria Robinson
Kellie Solomon

Craig Powell Memorial Scholarship

Amy Brazell

Dr. Edward Madden and Lucy Dorothy Anson III Scholarship

Natasha Mitchell

Richard B. Dixon Scholarship

Armando Arrelano
Amy Brazell
Dara Butcher
Jerry Griffin
Brian Neel
Kaci Thompson


Department of Mathematics and Statistics

Ann Jameson Wilson Mathematics Scholarship

Ahmed Al-Taweel
Taiwo Famuyiwa

Award for Outstanding Achievement by a Graduate Student

Ahmed Al-Taweel
XinRui Shi
Xixi Wang

Award for Outstanding Achievement by an Undergraduate Student

Mark Ball

Award for Outstanding Teaching by a Graduate Student

XinRui Shi
Zachary Whaley

David A. Schonert Endowed Scholarship

Taiwo Famuyiwa
XinRui Shi
Xixi Wang
Zachary Whaley

DeWoody and Emily Fleming Dickinson Math Scholarship

Skye Fisher
William Littlejohn

Jerry and Sherry Damerow Endowed Math and Statistics Scholarship

Mark Ball
Skye Fisher

Linda and Tom McMillan Mathematics Scholarship

Rylee Buck
Jason Hulsey

Ma Endowed Family Scholarship

Jason Pearson

Mathematics and Statistics Faculty Endowed Award

Jason Hulsey

Outstanding Senior Award

Hayden Hensen
Chelsea Saunders

Outstanding Tutor Award

Son Cao
Heather East
Jason Gammil
Hayden Hensen

Friends of the Department

Jerry and Sherri Damerow
Sarah Beth Estes
James Hollander
Xiu Ye


Department of Music

Donaghey Scholar

Ellisa Keathley

Dora And Elly Ellsworth Music Scholarship

Jessica Arallanes

Dorothy Sawatski Voice Scholarship

Yvonne Melendez-Whalen
Kenshayla Robinsons

Friends of the Arts Scholarship

Lucian Allred
Alexander Hughes
Elijah Jennings
Clifton Belcher
Andrea Lambert

George and Stella Smith Scholarship

Renee Buras-Sims
Carmen Ramirez

Joan R. Taylor Scholarship

Jillian Armstrong
Benjamin Moore
Damion Snowden

Nell Cates Remmel Award

Stephanie Gimenez

Stella Boyle Smith Award

Kyndal Collins
Jennifer Enos
Ariel Hudson
Reanna Jiles
Mya Little
McKenzie Smith
Quinten Williams


Department of Philosophy and Interdisciplinary Studies

Lee Asbill Johnson Scholarship

Schuyler Brower
Lisette Yang

Annie L. Harrison Scholarship

Beverly Rodgers
Erin Clement

Richard Frothingham Endowed Achievement Award

Katherine Roberts

Socratic Award for Outstanding Student in Philosophy

Sydney Brazil
Amelia Jilek

F. Brent Knutson Memorial Award in Religious Studies

Susan Rankins
Danielle Franz

Outstanding Interdisciplinary Studies Student Award

Rebecca Bowman
Leslie Oden


Department of Physics and Astronomy

Paul Engle Scholarship

David Cline
Shelby Jacks

Coleman Scholarship

Michael Vaughn

Jerry and Sherri Damerow Scholarship

Ranjitha Hariharalakshmanan

Outstanding Graduating Senior

Evan Hicks

Outstanding Teaching Assistant

Matthew Kusper

Outstanding Graduate Research Award

Luke Geoffrion


Department of Theatre Arts and Dance

David Sherman Scholarship

Shelby Robertson

Ike Murry Scholarship

Alex Calhoun
Marshall Mead

Friends of the Arts Scholarship

Kaitlynn Mitchell
Madison Price

Joan Taylor Scholarship

Alex Calhoun
Andrew Harden
Marshall Mead
Kaitlynn Mitchell
Logan Sellen

Joel Ruminer Scholarship

Stephen Glass
Mario Valdez

Performing Arts Scholarship

Makayla Allman
Lillian Berry
Lexie Brooks
Jali Chandler
Savannah Davis
Stephen Glass
Carmen Gutierrez
Dorothy Johnson
Nehemiah Miller
Madison Price
Madi Rose
Elizabeth Schaefer
Darion Simpson
Morgan Smith
Mario Valdez
Kiara Willis


Department of World Languages

Vance C. Ogden Memorial Scholarship

Jennifer Harrison

Cervantes Award for Outstanding Graduate in Spanish

Noemi García García

Sharon Sellars Award For Outstanding Global Languages Commons Tutor

Noemi García García

Posted in: News

Comments are closed.