2018 Student Research and Creative Works Showcase Winners

Undergraduate Winners

Art

1st Place Tie
Title: The New African-American Women: Exploring Intersectionality in Non-traditional Casting Student: Corrie Green
Department: Theatre, Arts, & Dance
Mentor: Lawrence Smith

1st Place Tie
Title: Concept Statement for the play Art by Yasmina Reza
Student: Thomas Jackson
Department: Theatre
Mentor: William Marshall

Education

1st Place
Title: Visual Verse: Translating English Poems into ASL
Student: Madison Christie
Department: Interpreter Education
Mentor: Ray James

2nd Place
Title: Teaching Charlie May Simon as an Artist, Author, and Arkansan
Student: Cameryn Kirkham
Department: English
Mentor: Kris McAbee

Economics

1st Place Tie
Title: The Cost of Responsibility: Impacts on Rental Prices of the Implied Warranty of Habitability
Student: Logan Vickery
Department: Marketing
Mentor: Casey Rockwell

1st Place Tie
Title: The 1920 Merchant Marine Act: An Outdated and Protectionist Law Disturbing Economic Growth
Student: Abigail Resendiz
Department: Marketing
Mentor: Casey Rockwell

 

Engineering

1st Place
Title: Venturi Scrubber Design for Syngas System
Students: Joshua Miller and J’von Jackson
Department: Mechanical Engineering Technology
Mentors: Ashokkumar Sharma, Mamdouh Bakr, and Srikanth Pidugu

2nd Place
Title: Utilization of Rain Water for Cooling House Interior
Student: Bergros Asgeirsdottir
Department: Electronics and Computer Engineering
Mentor: Hirak Patangia

Technology

1st Place
Title: Are Alcohol Establishments Marketing for Crime?
Student: Deepali Lal
Department: Business – International Business and Human Resources Management
Mentor: Casey Rockwell

2nd Place
Title: A Project-First Approach to Teaching Entity Resolution and Identity Management
Student: Yumeng Ye
Department: Information Quality
Mentor: John Talburt

Humanities

1st Place Tie
Title: The Color of Women
Student: El-Noor Akhter
Department: English
Mentor: Heather Hummel

1st Place Tie

Title: Aram Il’yich Khachaturian and the Use of Folk Songs in His Compositions
Student: Michael Caysido
Department: Music
Mentor: Naoki Hakutani

2nd Place
Title: Phonetic Features of Native Spanish Speakers Learning English
Student: Emily Junkans
Department: World Languages
Mentor: Jeremy Ecke

 

Life & Physical Science

1st Place
Title: Investigation of Bio-Inspired Polymeric Coating for Improvement in ORR Activity of Amidomacrocyclic Cobalt(III) Catalyst Complexes
Student: Davonte F. Hokes and Hunter A. Wayland
Department: Biology
Mentor: Anindya Ghosh

2nd Place
Title: Enzymatic Characterization of BGP
Student: Emily Anderson
Department: Chemistry
Mentor: Shanzhi Wang

3rd Place
Title: Algal Oculata Biotemplated Water-Splitting Nanocatalysts Nickel/Iron Oxides
Student: Marina Avram
Department: Chemistry
Mentor: Wei Zhao

Physical Sciences

1st Place
Title: Novel Renewable Resource-Based Nanocomposites for Removal and Recovery of Phosphorus from Contaminated Wastewaters
Student: Rebecca Moreira
Department: Chemistry
Mentor: Tito Viswanathan

2nd Place Tie
Title: Supercapacitor Application of Phosphorus and Nitrogen Co-Doped Carbon Materials from Renewable Precursor Materials
Student: Samantha Macchi
Department: Chemistry
Mentor: Noureen Siraj

2nd Place Tie
Title: Ionizing Radiation Protection By Inhibition of PP2A
Student: Nathan Taylor
Department: Chemistry
Mentor: Darin Jones

Social Sciences

1st Place
Title: Financial Impact of the Jones Act
Student: Abigail Resendiz
Department: Business

2nd Place
Title: 500 Fiddle Tunes: Transcriptions of Billy Mathews’ Old-Time Archive
Student: Emily Elam
Department: Anthropology
Mentor: Juliana Flinn

3rd Place
Title: Intellectual and Hungry: Assessing the State of Campus Food Insecurity
Student: Cynthia Wyman
Department: Social Work
Mentor: Kristen McIntyre

Service Work and Professional Application

1st Place
Title: How Spanish Interpreting at the 12th Street Clinic Can Lead to Medical School
Student: Rebecca Moreira
Department: Chemistry/Spanish
Mentor: Christine Cotton

 

Graduate Winners

Biology
1st Place
Title: Investigation of the Effects of Carbon-Based Nanomaterials on the Metabolomics Level in Plants
Student: D McGehee, M Lahiani, F Irin, M Green
Department: Biology
Mentor: Mariya Khodakovskaya

Engineering
1st Place Tie
Title: A Novel Gripper System for Corrugated Box Grasping and Manipulation for Unmanned Aerial Vehicles
Student: Trigun Maroo
Department: Systems Engineering
Mentor: Andrew Wright

1st Place Tie
Title: Facile Fabrication of a Free-Standing Superhydrophobic and Superoleophilic Carbon NanofiberPolymer Block that Effectively Absorbs Oils and Chemical Pollutants from Water Student: Ali T. Abdulhussein
Department: Center for Integrative Nanotechnology Sciences
Mentor: Alexandru S. Biris

Health Sciences
1st Place
Student: Asween Marco

2nd Place
Title: The Social [Media] Social Work[er]
Student: Elizabeth Burnham
Department: Social Work
Mentor: Marian Douglas

 

Professional Studies
1st Place
Title: Do In-house Investor Relations Professionals in Real Estate Management Use PR and Strategic Communications Principles?
Student: Thu Nguyen Department: Mass Communication
Mentor: Amy Barnes

Life & Physical Science
1st Place
Title: Phosphate Removal From Contaminated Waters
Student: Amita Nakarmi
Department: Chemistry
Mentor: Tito Viswanthan

2nd Place
Title: Toxic Effects of Copper and Nickel on Synechocystis PCC 6803
Student: Rebekah White
Department: Biology
Mentor: Qingfang He

 

Physical Science

1st Place Tie
Title: Algae-biotemplated Water-splitting Nanocatalysts for Efficient Oxygen Evolution Reaction Student: Daniel Nde
Department: Chemistry
Mentor: Wei Zhao

1st Place Tie
Title: Oxygen Reduction Reaction Activity of Platinum Thin Films with Different Densities Student: B. Ergula, M. Beguma, N. N. Kariukib, D. J. Myersb
Department: of Chemistry and Department of Physics and Astronomy
Mentor: Tansel Karabacak

2nd Place Tie
Title: Cyclic Electron Flow Prevents Photoinhibition in Solanum habrochaites Under Drought Stress
Student: Dane Hudson
Department: Biology
Mentor: Stephen Grace

2nd Place Tie
Title: Fabrication of Transparent Superhydrophobic Polytetrafluoroethylene Coating
Students: Raad A. Alawajji, Ganesh K. Kannarpady, Zeid A. Nima, Ahmed K. Hashoosh, Karrer M. Alghazali, Ali T. Abdulhussein, Emilie Darrigues,Nigel Kelly, Ashley Strohmeyer
Department: Center for Integrative Nanotechnology Sciences
Mentor: Alexandru Biris

 

Technology
1st Place Tie
Title: Analyzing Social Bots and their Coordination during Critical Weather Events
Student: Tuja Khaund
Department: Information Science
Mentor: Nitin Agarwal

1st Place Tie
Title: Monitoring Traffic through IDS on OpenStack Cloud
Student: Chen Xu
Department: Computer Science
Mentor: Mengjun Xie

2nd Place
Title: Deep Neural Network Self-taught Learning
Student: Evan Xiangwen Liu
Department: Integrated Computing/Information Science
Mentor: Xiaowei Xu

 

System Engineering

1st Place
Title: Flexible Control of Synergistic Group Of Muscles
Student: Rajat Emanuel Singh
Department: System Engineering
Mentor: Kamran Iqbal and Gannon White

Social Science
1st Place
Title: Why Don’t they Listen to Me: A Qualitative Interpretive Meta Synthesis of a Child’s Perception of their Sexual Abuse
Student: Jennifer Watkins
Department: Social Work
Mentor: Tracey Barnett

2nd Place
Title: What’s App: Little Rock AFB Mobile App Communication Plan
Student: Margaret Kealy-Machella
Department: Mass Communication
Mentor: Amy Barnes

Posted in: Announcements, News

Comments are closed.