Past Membership of Academic Calendars and Schedules Committee

Appointed Members of the Academic Calendar and Schedules Committee, AY19-20

Representing

Terms ending 2020

Terms ending 2021

College of Arts, Letters, and Sciences
Marian Douglas
None
College of Business
None
Sonya Primeaux
College of Education and Health Professions  Catherine Crisp None
College of Social Sciences and Communications None Vacant
Donaghey College of Engineering and Information Technology
Rene Shoat-Lewis
None
Ottenheimer Library  None Maureen James
School of Law  None
Michael Flannery
Student Government Association
Lauv Patel
None
Ex officio Members (all with vote)
Position Represented
Vice Chancellor and Provost (or designee)  Ann Bain
Vice President of the Faculty Senate  Joanne Matson
Registrar (or designee)  Malissa Mathis
Chair of Undergraduate Council (or designee)  Joe Felan
Appointed Members of the Academic Calendar and Schedules Committee, AY17-18

Representing

Terms ending 2019

Terms ending 2018

College of Arts, Letters, and Sciences
None
Marian Douglas
College of Business
None
Larry Holland
College of Education and Health Professions None Catherine Crisp
College of Social Sciences and Communications  Iveta Imre None
Donaghey College of Engineering and Information Technology
None
Rene Shoat-Lewis
Ottenheimer Library  Maureen James (first committee caller) None
School of Law  Michael Flannery
None
Student Government Association
None
Mariam Bouzihay
Faith Thomas
Ex officio Members (all with vote)
Position Represented
Vice Chancellor and Provost (or designee)  Velmer Burton
Vice President of the Faculty Senate  Joanne Matson
Registrar (or designee)  Malissa Mathis
Chair of Undergraduate Council (or designee)  Mike Tramel

Appointed Members of the Academic Calendar and Schedules Committee, AY16-17

Representing

Terms ending 2017

Terms ending 2018

College of Arts, Letters, and Sciences
None
Marian Douglas
College of Business
None
Larry Holland
College of Education and Health Professions None Catherine Crisp
College of Social Sciences and Communications Jim Golden None
Donaghey College of Engineering and Information Technology
None
Rene Shoat-Lewis
Ottenheimer Library Maureen James None
School of Law
Terri Beiner
None
Student Government Association
Seth Cook
Nicholas Lester
None
Ex officio Members (all with vote)
Position Represented
Vice Chancellor and Provost (or designee) Deborah Baldwin
Vice President of the Faculty Senate  Joanne Matson
Registrar (or designee)  Malissa Mathis
Chair of Undergraduate Council (or designee)  Mike Tramel

Appointed Members of the Academic Calendar and Schedules Committee, AY14-15
If you have new information or spot errors, please e-mail them to Andrew Wright or Beth McMillan.

Representing

Terms ending 2015

Terms ending 2016

College of Arts, Letters, and Sciences
None
Marian Douglas
College of Business 
None
Larry Holland
College of Education and Health Professions  None
Kimberly Porter (chair)
College of Social Sciences and Communications  Amy Barnes None
Donaghey College of Engineering and Information Technology 
None
Vacant
Ottenheimer Library Maureen James None
School of Law
Felecia Epps -> Terri Beiner (starting Jan. 1)
None
Student Government Association
Student
Student
None
Ex officio Members (all with vote)
Position Represented
designee of Vice Chancellor and Provost TBA
Vice President of the Faculty Senate TBA
designee of Registrar TBA
designee of Chair of Undergraduate Council TBA