Past Membership of Admissions and Transfer of Credit Committee

Appointed Members of the Admission and Transfer Credit Committee, AY21-22

Representing

Terms ending 2022

Terms ending 2023

College of Humanities, Arts, Social Sciences, and Education (2 reps)
Edma Delgado Peter Scheidt
 College of Business, Health, and Human Services (2 reps)

Mark Funk (Chair) Kimberly Porter
 Donaghey College of Science, Technology, Engineering, and Math (2 reps)

Vacant Minh Van Nguyen
Ottenheimer Library (1 rep) Chris Stewart
Student Government Association (2 reps; 1 year term) Kazi Tanvir Islam (SGA)

Rebekah White (GSA)

None


Ex officio Members
Position Represented
Director of Admissions or designee (with vote) Chelsea Bishop
Registrar or designee (with vote) Malissa Mathis
Office of Transfer Student Services designee (without vote)
University College designee (without vote)
Office of Testing Services designee (without vote) Kimberly Bright
Appointed Members of the Admission and Transfer Credit Committee, AY20-21

Representing

Terms ending 2021

Terms ending 2022

College of Humanities, Arts, Social Sciences, and Education (2 reps)
Peter Scheidt Edma Delgado
 College of Business, Health, and Human Services (2 reps)

Kimberly Porter Mark Funk (Organizer)
 Donaghey College of Science, Technology, Engineering, and Math (2 reps)

Vacant Vacant
Ottenheimer Library (1 rep) None Chris Stewart
Student Government Association (2 reps; 1 year term) None


Ex officio Members
Position Represented
Director of Admissions or designee (with vote)
Registrar or designee (with vote)
Office of Transfer Student Services designee (without vote)
University College designee (without vote)
Office of Testing Services designee (without vote)
Appointed Members of the Admission and Transfer Credit Committee, AY19-20

Representing

Terms ending 2020

Terms ending 2021

 CALS
 None  Peter Scheidt
 EIT

Vacant
None
 CoB

 None Mark Funk (1st meeting caller)
 CoSSC

 Juliana Flinn
None
 CoEHP

None  Kimblery Porter
Ottenheimer Library Christ Stewart None
Student Government Association

Vacant
 None
Ex officio Members
Position Represented
Director of Admissions or designee (with vote) Chelsea Bishop-Ward
Registrar or designee (with vote) Malissa Mathis
Office of Transfer Student Services designee (without vote) Jennifer Moody
University College designee (without vote) Trakenya Dobbins
Office of Testing Services designee (without vote) Kimberly Bright
Appointed Members of the Admission and Transfer Credit Committee, AY17-18

Representing

Terms ending 2019

Terms ending 2018

 CALS
 Naoki Hakutani  None
 EIT

 None
Lashun Thomas
 CoB

 Mark Funk  None
 CoSSC

 None
Amy Barnes
 CoEHP

Kimberly Porter (first meeting caller)  None
 Ottenheimer Library
 Carol Macheak
Student Government Association

 None
Vacant
Vacant
Ex officio Members
Position Represented
Director of Admissions or designee (with vote) Katie Young
Registrar or designee (with vote) TBD
Office of Transfer Student Services designee (without vote) TBD
University College designee (without vote) TBD
Office of Testing Services designee (without vote) TBD

Appointed Members of the Admission and Transfer Credit Committee, AY16-17

Representing

Terms ending 2017

Terms ending 2018

 CALS
 Rosella Lucille Ewing  None
 EIT

 None
Lashun Thomas
 CoB

 Mark Funk  None
 CoSSC

 None
Amy Barnes
 CoEHP

Jeff Carmack (chair)  None
 Ottenheimer Library
 Cori Schmidtbauer
Student Government Association

Vacant
Vacant
none
Ex officio Members
Position Represented
Director of Admissions or designee (with vote) Katie Young
Registrar or designee (with vote) Malissa Mathis
Office of Transfer Student Services designee (without vote) Mandy Morgan Ross
University College designee (without vote) Trakenya Dobbins
Office of Testing Services designee (without vote) Kimberly Bright
Appointed Members of the Admission and Transfer Credit Committee, AY15-16

Representing

Terms ending 2017

Terms ending 2016

Faculty appointed by Committee on Committees
Rosella Lucille Ewing
Faculty (vacant)
Faculty appointed by Committee on Committees

Tom Clifton
Lashun Thomas (EIT)
Faculty appointed by Committee on Committees

Ken Galchus
Amy Barnes (CoSSC)
Faculty appointed by Committee on Committees

Jeff Carmack
Brent Nelson (Library)
Faculty appointed by Committee on Committees

Catherine Crisp
Vacant (faculty)
Student Government Association

Adrian Hubbard
DeAunna Lewis
none
Ex officio Members (all with vote)
Position Represented
designee of Office of Admissions and Financial Aid Katie Young
designee of Office of Records and Registration Malissa Mathis
designee of Office of Transfer Student Services Mandy Morgan
designee of Office of University College/Academic Advising Trakenya Dobbins
designee of Office of Testing Services Arrayon Farlough

 

Appointed Members of the Admission and Transfer Credit Committee, AY14-15
If you have new information or spot errors, please e-mail them to Andrew Wright or Beth McMillan.

Representing

Terms ending 2015

Terms ending 2016

Faculty appointed by Committee on Committees
Moira Maguire (CoALS) – chair
Faculty (vacant)
Faculty appointed by Committee on Committees

Ken Galcus (CoB)
Lashun Thomas (EIT)
Faculty appointed by Committee on Committees

Vacant (faculty)
Amy Barnes (CoSSC)
Faculty appointed by Committee on Committees

Katina Leland (CoEHP)
Brent Nelson (Library)
Faculty appointed by Committee on Committees

Catherine Crisp (CoEHP)
Vacant (faculty)
Student Government Association

vacant (student)
vacant (student)
none
Ex officio Members (all with vote)
Position Represented
designee of Office of Admissions and Financial Aid TBA
designee of Office of Records and Registration TBA
designee of Office of Transfer Student Services TBA
designee of Office of University College/Academic Advising TBA
designee of Office of Testing Services TBA